Let´s Dance cover

MARKÍZA • MOMENTÁLNE SA NEVYSIELA •

Vanda Poláková sa z Ameriky vracia na Slovensko. Nová ponuka vďaka Let's Dance

16. 06 2022 16:30 | nb
Vanda Poláková
Vanda Poláková Foto: Instagram/vandalabanda
Ján Koleník a Vanda Poláková
Matúš Krnčok, Vanda Poláková, Janko Koleník, Zuzka Čimová
Vanda Poláková, Ján Koleník

Prečítajte si rozhovor s profesionálnou víťazkou poslednej série tanečnej šou.

Tanečnica Vanda Poláková, ktorá s Jánom Koleníkom vyhrala siedmu sériu Let's Dance, žije 15 rokov v New Yorku. Pre šou sa však krátkodobo presťahovala na Slovensko, kde strávila mesiace bez návratu domov.

Krásnym prekvapením pre ňu bola návšteva jej manžela Michaela, ktorý nečakane prišiel na jeden zo živých prenosov a poskytol rozhovor pre náš web.

Vanda je už opäť doma za veľkou mlákou a jej život sa postupne vracia do starých koľají. V rozhovore nám prezradila, čo zmenil jej úspech na Slovensku.

TIP: Vanda Poláková z Let's Dance hviezdi v americkom filme

S Jánom Koleníkom ste vyhrali Let's Dance, pre teba to však znamenalo byť dlhodobo mimo tvojho domova. Ako s odstupom času hodnotíš túto zmenu?

Najprv bola tá zmena pre mňa trochu ťažšia, lebo som na Slovensku nepôsobila dlhé roky a bola som zvyknutá na prostredie a ľudí v New Yorku. Mala som však možnosť pracovať na Let's Dance s úžasnými ľuďmi, takže som si rýchlo zvykla. Bratislava sa tiež veľmi zmenila, nové budovy, infraštruktúra, bavilo ma opäť ju spoznávať.

Vanda Poláková, Janko Koleník
Foto: TV Markíza
 

Aké sú tvoje televízne skúsenosti v zahraničí? Vidíš rozdiel medzi slovenským a zahraničným zákulisím?

Účinkovala som v rôznych tanečných šou aj v reklame a pred pár rokmi som sa podieľala na filme so Susan Seidelman s názvom Musical Chairs. Je to príbeh s krásnym odkazom, v ktorom dievča skončí na vozíku a myslí si, že už nikdy nebude môcť tancovať.

A zákulisie? Veľkým rozdielom je, že v Amerike je väčšina umelcov v združení, kam je ťažké sa dostať. Ak niekto hľadá protagonistov na projekt, je to väčšinou cez túto inštitúciu. Ja tam zatiaľ nie som, počas nakrúcania filmu som mala výnimku.

Ľudia sú úžasní a maximálne profesionálni rovnako v Amerike ako na Slovensku, všetci makajú každú minútu. V Amerike je to trochu iné v tom, že tam platia extrémne striktné pravidlá. Keď sa natáčací deň predĺži o jedinú minútu navyše, hneď je to zaplatený nadčas.

V čom sa podľa teba najviac líši slovenská mentalita od americkej?

V Amerike sú ľudia priebojnejší, vytrvalejší, nenechajú sa odbiť. Veria si tak, že sa tým sebavedomím niekedy dokážu predať, aj keď nie sú až takí dobrí. Naopak, aj veľmi šikovní slovenskí tanečníci si nie vždy veria. S väčším sebavedomím by určite dokázali preraziť viac.

Mňa Amerika naučila veriť si. Keď človek vie, v čom je dobrý, musí to predsa ukázať. Tiež sa stretávam s obrovským rešpektom mojich zverencov voči mne ako učiteľke. Veľmi si tu vážia profesionalitu a keď človek niečo naozaj dokázal. Ale myslím, že to aj na Slovensku.

S manželom Michaelom máte v New Yorku tanečné štúdio. Ako sa mu darilo v jeho vedení bez teba?

Manžel to celé zorganizoval výborne. Na jednej strane ma však mrzelo, že mal veľmi veľa práce. Muselo to byť ťažké, lebo som tam nechala všetkých študentov, aj tých nových a všetko bolo na ňom. Počas mojej neprítomnosti nám pribudlo veľa nových ľudí, keďže Let's Dance nám priniesol popularitu. Ale máme pomoc, dvoch ľudí, tanečníkov, ktorí učia a zároveň nám robia administratívu.

Vanda Poláková s manželom Michaelom.
Foto: Vanda Poláková
 

S Jankom ste trénovali aj 5 - 6 hodín denne. Koľko tancuješ, keď si v New Yorku a čo je pre teba ideálna denná dávka tanca?

Čím viac tancujem, tým mám viac energie. Som schopná stráviť aj celý deň na parkete, najmä keď to vedie ku konkrétnemu cieľu. Keď mám v New Yorku študenta, ktorého potrebujem pripraviť na súťaž, trénujeme pokojne od rána do večera. Keď je to starší človek na súkromnej hodine, dbám na to, aby som ho nevysilila, sú to väčšinou hodinovky. Často tancujem aj 8 - 9 hodín, čo mi vôbec neprekáža, práve naopak. Nebaví ma sedieť.

Zmenilo sa niečo tvojím návratom?

Všetci sú šťastní, že som naspäť a tešia sa z môjho úspechu. Do budúcna by mi výhra v Let's Dance mohla určite pomôcť s účasťou v amerických tanečných šou. Jeden kasting ma čaká aj o týždeň, takže v mojom životopise bude Let's Dance určite figurovať.

Ako tvoje okolie reagovalo na to, že si vyhrala úspešnú šou a si u nás teraz známa?

Komunita spoločenských tanečníkov v Amerike ja malá a každý vie o každom. Tešili sa so mnou, začali ma pozývať na eventy, súťaže, odrazilo sa to. Vedia, že som sa stala na Slovensku úspešnou.

Išla by si do takéhoto projektu znova?

Samozrejme! Keby bol ďalší Let's Dance a oslovili by ma, neodmietla by som. A keby sa mi podarilo dostať do americkej verzie, išla by som aj tam. V Amerike je ťažšie dostať sa do šou, lebo je tam extrémne veľa ľudí.

V čom ti Let's Dance zmenil život?

V tom, že som si uvedomila, čo ma baví najviac - tanec, kreatívna práca s ľudmi, javisko. Už predtým som to cítila, ale teraz som si to utvrdila. A tiež nové veci ako byť pred kamerou, správne sa vyjadrovať, robiť rozhovory. Predtým som v tom nebola až taká dobrá, ale učím sa to a veľmi ma to baví.

Na čo z tvojich tanečných úspechov si hrdá najviac?

Úspechom bolo pre mňa dostať sa do finále Majstrovstiev Ameriky či byť dvojnásobnou majsterkou Slovenska a majsterkou Českej republiky. Každý úspech je vzácny, ale vďaka účinkovaniu v Let's Dance som sa stala známou na Slovensku, čo je veľmi fajn.

Vanda súťažila s Matejom Chrenom
Foto: Archív Vandy Polákovej
 

Nechýba ti Let's Dance a Slovensko?

Áno, chýba mi! Tento projekt bol skvelý a spoznala som takých úžasných ľudí, že bolo ťažké adaptovať sa naspäť. Slovensko je menšie, každý pozná každého a kontakty sa udržujú akoby ľahšie, keďže sa viem stretnúť s ľuďmi častejšie. New York je veľmi veľký, tam je to skôr lokálnejšie v rámci komunít. Slovensko je moja rodná zem, mám tu rodičov, kamarátov a viem si predstaviť, že by som pôsobila v New Yorku aj na Slovensku.

Máš tu už nejaké pracovné ponuky?

Som stále v spojení s Peťom Modrovským, ktorý ma pozýva na sústredenia v prírode, kam rada chodím učiť. Aj začiatkom augusta mám v pláne prísť na jeho Dansoviu s názvom Modrák v prírode, čo ma veľmi teší. Ponukám pôsobiť aj na Slovensku som určite otvorená.

Janko Koleník nikdy nebol v New Yorku a zároveň by ste radi udržali vaše kamarátstvo. Je teda v pláne jeho výlet za tebou do Ameriky?

Janko má otvorené dvere a kedykoľvek bude chcieť, môže prísť, budem veľmi rada. Tiež ma skontaktovali viacerí Slováci, že sa chcú prísť pozrieť do tanečnej školy. A sú vítaní.

Z Janka sa pod tvojím vedením stal takmer profesionálny tanečník. Ty si však v USA, znamená to, že vystupovať sa zrejme nechystáte. Nie je ti to ľúto?

Keďže sme obaja na inom kontinente, nie je to zatiaľ reálne. Navyše, Janko je veľmi zaneprázdnený, ale keby sa časom niečo podarilo a dalo sa to zladiť, bola by som rada.

Tvoje výrazy v tanci boli neskutočné. Neláka ťa herectvo?

Keby bol nejaký učiteľ herectva, výrazu alebo spevu, ktorý by sa mi venoval, nebránila by som sa. Mohlo by ma to profesne len a len posunúť.

Čo ťa aktuálne v živote čaká, aké máš plány, prípadne ešte nejaké nesplnené sny?

Venujem sa študentom, ktorých pripravujem na súťaže. Zároveň neustále sledujem, aké budú konkruzy - filmy, tanečné šou, reklamy. Tiež chcem ostať v spojení s ľuďmi na Slovensku a keby bol v pláne ďalší projekt, bola by som rada, keby ma prizvali. Budem sa snažiť skombinovať prácu v New Yorku a na Slovensku. Čaká ma tiež niekoľko súťaží. Snažím sa ostať aktívna, najmä po Let's Dance, aby nadšenie nevyprchalo. Je fajn venovať sa tomu, čo nás baví - a mňa tanec baví veľmi.

KVÍZ: Otestujte sa, aký máte prehľad v poslednej sérii Let's Dance!